30 Ekim 2018 Kitap Okumanın Önemi

Kitap Okumanın Önemi

En son ne zaman bir kitap okudunuz ve bir maceraya gittiniz, yeni bir şeyler öğrendiniz, beyin egzersizi yaptınız ve meraklarınızı giderdiniz?

Okula başladığımız andan itibaren, eğitimcilerimiz bize okuma temellerini öğretmeye başlarlar. Alfabe ve her harfin yaptığı benzersiz sesleri öğreniyoruz. Yakında, kelimeleri ve cümleleri okuyabiliriz. Ve bunu bilmeden önce, posterlerden, tahıl kutularında basılanlara, filmlerde altyazılara kadar her şeyi okuyoruz.

Ama neden gerçekten okumayı öğrendik? Sadece sokak levhalarını ve yönlerini okuyabilmek, ders kitaplarımızı incelemek ve test yapmak için mi?

Hepimizin daha iyi anlamak ve iletişim kurmak için okumayı öğrendiğimiz doğrudur. Bununla birlikte, okunmanın faydaları bunun ötesine geçer.

Ne kadar çok okursak, etrafımızdaki dünyayı daha çok anlıyoruz. Ve kitap okurken, bildiğimizin ötesinde hayatı daha çok keşfederiz. İşte bu yüzden kitap okumanın önemini vurgulayan daha fazla neden var.

Kitaplar Bize Daha İyi İletişim Sağlıyor

Kitaplar kelime dağarcığımızı geliştirdiği için iletişim becerilerimiz de gelişir. Okuma dil becerilerimizi geliştirir ve aklımızı geliştirir, düşüncelerimizi ve fikirlerimizi daha iyi ifade etmemizi sağlar.

Kitaplar Bizi Eğitir

Kitaplar bilgi için susuzluğumuzu giderir. Kitaplar aracılığıyla, işlerin nasıl yürüdüğünü, farklı kültürleri anlamamızı ve tarihini kavratır. Yeni dilleri öğrenebilir, kendimizi geliştirebiliriz ve hatta bir şeyler inşa edebiliriz. Doğru kitaplar, daha akıllı, daha keskin, daha yetenekli ve yeni fikirlere daha açık hale gelmemize yardımcı olan yararlı bilgilerle doludur.

Kitaplar Beynimizi Sağlıklı Tutar

Kitap okurken beynimizi de çalıştırdığımızı biliyor muyuz? Ne kadar çok okursanız, aklınızı o kadar çok uyarırsınız. Zihinsel uyarım kanı beyinlerimize akıtarak, bunama ve Alzheimer gibi hastalıkları önler. Okuduğumuzda, bilişsel işlevimiz ve hafızamız gelişir. Beyniniz ne kadar sağlıklı olursa, analitik becerilerinize odaklanmamız da gelişir.

Kitaplar Stresi Azaltır

Bilim kurgu, YA, romantik romanlar ya da otobiyografiler olsun, kitaplar gerginliğinizi hafifletmenize ve rahatlamanıza yardımcı olabilir. Kitaplar, kendimizi başka bir dünyaya sokmamıza ya da bizi zorlayıcı bulduğumuz bir konuya dahil etmemize izin vererek günlük yaşamın stresinden ve kaygısından kaçmamızı sağlar. Ve dünyada her konuyla ilgili bir kitap olduğu için, herkesin odaklanmasını ve rahatlamasını sağlayacak mükemmel kitabı bulması mümkündür.

Kitaplar Bizi Motive Eder

Kitapların bize, olasılıklara rağmen kendileriyle ilgili bir şeyler yapan insanların hikayelerini ilham ve motive etme gücü vardır. İster kurgusal bir karakterin kahramanlığı olsun, ister tarihin dikkat çekici birisinin gerçek hayattaki başarıları olsun, kitaplar asla vazgeçmemeye, ilerlemeye devam etmemize ve pozitif kalmamıza teşvik eder.

Kitaplar Yaratıcılığı Teşvik Ediyor

Doğru kitap, bizi yeni maceralar, boyutlar ve alternatif evrenleri görselleştirmek için bize maceralar ve ilham verebilir. Okuma yoluyla, hayal gücümüz ateşlenir ve zihinlerimizi yeni olasılıklara açıyoruz. Bilim ve teknoloji ile ilgili kurgusal olmayan kitaplar bile yaratıcılığımızı canlandıracak ve yenilikçi ve yaratıcı fikirleri teşvik edecek güce sahiptir.

Kaynak:http://egitimsinavrehberi.com

Etiketlendi:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir