12 Kasım 2018 Çocuklarla Kitap Okumanın 10 Faydası

Çocuklarla Kitap Okumanın 10 Faydası

Hepimizin çocuklarımızın okumasının önemli olduğunu biliyoruz. Ancak, her gün okuyan, yeni yürümeye başlayan çocukların ve okul öncesi çocuklarının birçok avantajı olduğunu biliyor muydunuz? Okuma, sadece bir çocuğun kelime dağarcığını geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda okuma ve yazma işlemlerinin nasıl yapıldığını anlamalarına yardımcı olmakta, aynı zamanda çocuklara yüksek sesle okuma, onların dünya ve gündelik yaşamla ilgili farklı konuları anlamalarına da yardımcı olur.

Aşağıda, okumanın önemini vurgulayan bazı faydalar ve avantajlar bulunmaktadır.

1. Küçük çocuklara okuma, onları başarılı olmak için ayarlar

Çocuklarınıza ne kadar çok okursanız o kadar çok bilgi biriktirir ve bilgi hayatın her alanında önemlidir. Sonuçta, çocuklarınızla okuma, kendilerine okumaya başladıklarında ihtiyaç duydukları becerileri sağlar.

Çocukların sayfa boyunca kelimeleri soldan sağa doğru takip etmelerini ve çocuklara yarar sağlayan ve daha sonra daha iyi okuyucular olmalarına yardımcı olan ön okuma becerileri olan sayfaları çevirmeleri önemlidir. Okumayı seven çocuklar sadece dil ve okuryazarlık konularında değil, tüm farklı konularda da iyidir.

2. Okuma dil becerilerini geliştirir

Çocuklarınızla her gün konuşabiliyor olsanız da, kullandığınız kelime çoğu zaman sınırlı ve tekrarlayıcıdır. Kitap okumak, çocuğunuzun farklı konulardaki kelime dağarcığına maruz kalmasını sağlar, yani günlük yaşamlarında başka türlü duymadıkları kelimeleri veya cümleleri duyarlar. Ne kadar çok kelime bilirseler, o kadar iyi. Birden fazla dil konuşan çocuklar için okuma, dil becerilerine yardımcı olmak için kolay bir yoldur ve akıcılıklarını geliştirmek için önemlidir.

3. Okumaya maruz bırakma çocuğunuzun beynini çalıştırır

Küçük çocuklara okuma, beyin aktivitelerini etkiler ve onlara erken okuma becerilerini  desteklemek için ihtiyaç duydukları desteği verebilirler. Araştırmalar , küçük çocukların evde erken yaşta okumaya maruz kaldıkları zaman, beynin belirli alanlarının etkilendiğini göstermektedir. Bu alanlar bir çocuğun dil gelişimi için kritik öneme sahiptir.

4. Okuma çocuğun konsantrasyonunu arttırır

Sürekli sayfa çevirmen, kitapların yerini değiştiren ya da hepsini bir kenara atmak isteyen, yürümeye başlayan çocuğa kitap okumaktan keyif duyabileceğinizi düşünürken, küçük yaşlarıyla okumak bu yaşta son derece önemlidir.Çocuğunuza her gün sürekli olarak okuyarak, çocuğunuz daha uzun süre boyunca konsantre olmayı ve oturmayı öğrenir, bu da daha sonra okula gittiklerinde yardımcı olabilir.

5. Birlikte okumak, bilgiye açlığı teşvik eder

Çocuklarınıza okumak, kitap ve içindeki bilgilerle ilgili sorulara yol açar. Bu da neler olup bittiğini konuşmak ve bunu bir öğrenme deneyimi olarak kullanmak için bir şans verir. Farklı kültürlere veya dillere de ilgi duyabilir. Öğrenmeyi seven bir çocuğu görmek daha iyi bir şey yoktur.

6. Bir dizi kitap, çocukları farklı konular hakkında öğretir

Çocuğunuza farklı konularda farklı kitaplar ya da iki dilli çocuklar için farklı dillerde kitaplar sunarak onlara öğrenmeleri için geniş bir bilgi yelpazesi sunar. Farklı hayvanlar, mekanlar veya nesneler vb. konularda bilgilendirici kitaplar bulunmaktadır. Ayrıca, çocuklara paylaşma, tür ve çeşitlilik gibi önemli yaşam becerileri konusunda çocuklara yardımcı olacak farklı kitaplar da vardır.

7. Okuma çocuğun hayal gücünü ve yaratıcılığını geliştirir

Çocuklarla okumanın büyük yararlarından biri, büyüyen hayal gücünü izliyor. Bir kitaba gerçekten girdiğimizde, karakterlerin ne yaptığını hayal ediyoruz. Ayarı gerçeklik olarak hayal ediyoruz. Bir sonraki sayfada ne olacağını bildiklerinde ya da ne olup biteceğini tahmin etmelerinde çocuğun gözündeki heyecanı görmek, deneyimlenecek en şaşırtıcı şeylerden biridir.

8. Çocuklarla kitap okumak, empati geliştirmeye yardımcı olur

Bir çocuk kendini hikayeye soktuğunda, onların empati geliştirmelerine yardımcı olur. Karakterlerle özdeşleşirler ve hissettiklerini hissederler. Çocuklar duyguları anlamaya ve ilişkilendirmeye başlar.

9. Kitaplar bir eğlence şeklidir

Bu günlerde çok fazla teknolojiyle, hepsinin tüm aldatmacasına kapılmak zor değil. TV, Video oyunları, akıllı telefonlar ve uygulamalar çocuklar arasında popüler. Ancak, çocuğunuzun ilgilendiği iyi bir kitabı okumak aynı derecede eğlenceli olabilir. Ekran saatinin tüm olumsuz etkileriyle birlikte, çocuğunuzu ilgilendiren ve ya birlikte okuyan ya da sadece sayfalar arasında geçiş yapmalarına izin veren bir kitap seçmek kesinlikle daha iyi bir seçenektir.Bebekler ve yeni yürümeye başlayan çocuklar ile okumanın önemini vurgulayan başlıca faydalardan biri, sıkıldıklarında başka bir aktivite üzerinde keyif almak için bir kitap seçme olasılıklarının daha yüksek olmasıdır.

10. Birlikte okumak bir bağ oluşturmaya yardımcı olur

Küçük çocuğunuza sarılmaktan ve birlikte bir kitap ya da yatmadan hikaye okumaktan daha iyi bir şey yoktur . Birbirinizle vakit geçirmek, okumak ve konuşmak, ebeveynleri çocuğunuza daha yakınlaştırabilir. Çocuğunuzla çalışmak veya meşgul olmak bir yaşam tarzı, çocuğunuzla birlikte rahatlamak ve okula gitmek, rahatlamak ve bağ kurmak için harika bir yol olabilir.

“Çocuklar ebeveynlerinin kucağına okurlar.” – Emilie Buchwald

Okumanın önemini vurgulayan pek çok faydaya sahip olarak, ebeveynlerin bir çocuğun ilk yıllarındaki okumalarına öncelik vermeliyiz ki, onların daha sonraki yaşamlarında başarılı olmalarına yardımcı olmak için.

Etiketlendi:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir