1 Şubat 2019 Satrancın 10 Faydası

Satrancın 10 Faydası

Satranç dünya çapında her gün oynanıyor ve farklı kültürlerden ve kökenden insanları bir araya getiriyor. Satranç oynamanın en önemli 10 yararına bir göz atalım!

1.  Satranç insanları bir araya getirme gücüne sahiptir.

Satranç, 1500 yıl öncesine dayanan dünyadaki en eski oyunlardan biridir. Satranç oyunu tüm dünyada bugün oynadığımız oyuna yayıldıkça gelişti. Sonuç olarak, bu yolculuk insanları farklı kültürlerden, yaşlardan ve geçmişlerden ortak bir bağ ve oyun tutkusu üzerinde bir araya getirdi.

2. Satranç size nasıl kazanılacağını ve kaybedileceğini öğretir.

Elbette herkes kazanmayı sever, ancak kaybetmeyi nasıl kabul edeceğinizi öğrenmek önemlidir. Diyor ki; bazen ders veriyorsunuz, bazen ders alıyorsunuz! En önemlisi, bu kayıplardan öğrenmeye çalışın ve daha iyi bir oyuncuya geri dönün. Hayatta olduğu gibi, başarısızlıkla karşı karşıya kaldığımızda ayağa kalkmalı ve daha güçlü ve daha akıllıca geri dönmeliyiz. Lütufla kazanmak, satrancın bir insana öğretebileceği önemli bir özelliktir.

3. Satranç, çocukların davranışlarının sonucunu anlamalarına yardımcı olur. 

Dünyanın dört bir yanındaki skolastik satranç patlaması son on yılda istikrarlı bir şekilde yükselişe geçti. Bu çocukların büyük satranç oyuncusu olmalarından veya yüksek puan almalarından daha önemlisi, satranç çocuklara erken yaşta seçimlerinin hem iyi hem de kötü sonuçları olduğunu öğretir. Hareketlerinizi düşünmek ve mümkün olan en iyi hamleyi oynamaya çalışmak ödüllendirici, çok hızlı bir şekilde oynayarak ve kararlarınızı acele ederek olumsuz sonuçlara yol açabilir.

4. Satranç odaklanmanıza yardımcı olur.

Bobby Fischer’in dediği gibi,  “Satranç toplam konsantrasyon gerektirir.”  Bir satranç oyuncusu 30 hamle bir büyük usta gibi hamleler yapabilir ve ardından 31 hamlinde dikkatini dağıtıp oyunu kaybedecek temel bir gaf yaratabilir! Bu yoğun odak, okul ödevleri, günlük işler ve son teslim tarihleri ​​ile karşı karşıya kaldıklarında, günlük yaşamda faydalıdır.

5. Satranç okullar için harika bir eğitim aracıdır.

Okul öncesi, sırası ve okul sonrası programlar son derece popüler ve iyi sebeplerden dolayı. Satranç, çocukların kendi okullarında hak kazanmaları için düşük maliyetli bir aktivitedir. Farklı yaş, arka plan ve özel ihtiyaçları olan çocuklar bir satranç sınıfında veya kulüpte yer alabilir .

6. Satranç yaratıcılığın gelişmesine yardımcı olur.

Bir kişinin kişiliğinin satranç oyununda ortaya çıktığını söylüyorlar. Utangaç ve pasif bir kişi daha sakıncalı oynayabilirken giden ve sosyal bir kişi cesur bir saldırgan olabilir. Satrançın harika yanı, herkesin stiline ve kişiliğine yer olmasıdır. Kendi kişisel yolunuzla, yaratıcılığınızı tahtada taşıdığınız hamle, plan ve taktiklerle gösterebilirsiniz.

7. Bir güven oluşturucu olarak satranç.

Satranç tamamen sizsiniz – ders çalışma zamanına giriyorsunuz, turnuvalarda yarışan zamana giriyorsunuz, zamanınızı kaybınızı analiz etmek ve zayıf yönlerinizi bulmak için harcıyorsunuz. Tüm bu çalışmalarda bir güven duygusu geliştirildi. Satranç gelişiminizde plato yaptığınız zorlu bir dönem boyunca çalışmak bile esneklik ve güven kazanmanıza yardımcı olabilir.

8. Satranç, problem çözme becerilerinin geliştirilmesine yardımcı olur.

Her satranç oyununda, en iyi oyununuzu oynamak için çözmeniz gereken zorluklar ve problemlerle karşılaşıyorsunuz. Satranç, ileriyi düşünmenize yardımcı olabilir, kararlarınızı aceleye getirmeyebilir ve tercihlerinizin artılarını ve eksilerini tartabilir. Günlük yaşamda karşılaştığımız zorluklarla korelasyon gösterir ve tıpkı satrançta olduğu gibi, yaşamlarımız için olumlu sonuçlar geliştirmek için en iyi seçimleri yapmaya çalışırız.

9. Satranç beynin her iki tarafını da çalıştırır.

Satranç oynarken beyniniz mantık egzersizine, örüntü tanıma geliştirmeye, hem görsel hem de analitik kararlar almaya ve hafızanızı test etmeye zorlanır. Satranç her yaştan zevk alabilir – sonuç olarak, bu beyin egzersizleri tüm yaşamınız boyunca beyninizin sağlığının bir parçası olabilir! Aktif bir beyin sağlıklı bir beyindir!

10. Satranç, baskı altında nasıl sakin olacağınızı öğrenmenize yardımcı olur.

Her şeyi verdiğin yoğun bir satranç oyunu, zamanın azalıyor ve eve baskı altında sakin kalmamız gerektiğini öğretmek için hala kritik kararlar vermek zorundasın. Yoğun bir şekilde odaklanmış durumdasınız, aynı zamanda da beyninizin maksimumda çalışabilmesi için sakin kalıyorsunuz. Hepimiz hayatımız boyunca sınavlar, sunumlar, röportajlar ve testler ile karşı karşıyayız, tıpkı bir satranç oyununda olduğu gibi, elimizden gelenin en iyisini yapmak için kendimizi güvende ve sakin tutmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir