1 Şubat 2019 Sudoku Oynamanın Faydaları

Sudoku Oynamanın Faydaları

Sudoku her gün oynayabileceğimiz en popüler oyunlardan biridir. Sudoku’nun ne olduğunu bilmeyenler için, oyuncuların her bir boş kutuyu belirli bir kurala dayanarak bulmacada doldurmaları gereken bir sayı oyunudur . Tıpkı fiziksel egzersiz gibi, zihninizin de biraz egzersiz yapması gerekir. Sudoku oynamak aslında beyninizi yoğun şekilde çalıştırır. İşte Sudoku oynamanın inanılmaz yararları:

  • Sudoku sakinlik ve düzen duygusu getiriyor.  Hayatınız ne kadar yoğun olursa olsun, Sudoku etrafınızdaki dünyadan bir mola vermek için rahatlatıcı bir yol sunar. Pek çok insan Sudoku’yu günlük programlarının bir parçası yapar, çünkü onları yeniler ve yenilenen enerji ve canlılıkla diğer taahhütlerini yerine getirmelerine izin verir. Sudoku oynamak aynı zamanda insanların ustalık hissi duymalarına da yardımcı olur bu da oyunun bu kadar popüler olmasının bir nedenidir.
  • Sudoku beyninizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. Amerikan Alzheimer Birliği, Sudoku’yu Alzheimer hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilecek bir “beyin oyunu” olarak onayladı ve bazı araştırmacılar, zihinsel olarak teşvik edici olan Sudoku gibi yapboz gibi oyunları oynamanın demans riskini azaltmaktadır.
  • Konsantrasyon gücünüzü arttırır . Sudoku, oyuncuların stratejik düşünmelerini ve sorunları yaratıcı bir şekilde çözmelerini gerektirir. Oyunun ortasında oynamayı bıraktığınızda, konsantrasyon gücünüzü geliştirmenize ve yeniden odaklama becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olan tüm düşünme sürecine başlamanız gerekir.
  • Hafızanızı geliştirir . Sudoku oynarken hafıza ve mantık yan yana çalışır. Bir sonraki boşluğu bulmak için mantığımızı kullandığımızda, rakamları ezberlemek için hafızamızı kullanırız.
  • İşleri hızlı bir şekilde yapmayı öğrenir.  Sadece Sudoku oynamak ilginç değil, aynı zamanda zaman duygunuzu arttırmanıza yardımcı oluyor. Karar vermeyi ve daha az tereddüt etmeden aksiyon almayı öğreneceksiniz.
  • Sudoku bir kaçış sağlar. Sudoku her zaman, her yerde oynanabilen eğlenceli bir bulmaca oyunudur – bu oyunları günlük rutininizden hızlı ve zararsız bir kaçış olarak kullanmanızı kolaylaştırır. Pek çok insan Sudoku ve diğer bulmaca oyunlarının “bağımlılık yapıcı” olduğunu söylüyor, ancak sigara içmekten çok daha sağlıklı bir bağımlılık!
  • Sudoku her yaş için eğlencelidir. Sudoku çocuklar, yetişkinler ve yaşlılar tarafından aynı şekilde oynanabilir. Çocuklar için tasarlanmış özel Sudoku oyunları (örneğin, her zamanki 1-9 yerine 1-4 sayıları olan Sudoku bulmacaları) ve oyunun kuralları ve çeşitli çevrimiçi Sudoku oyunları ve Sudoku mobil uygulamaları. Sudoku ebeveynlerin çocukları ile birlikte oynayabileceği eğlenceli bir oyun olabilir.
  • Sudoku “kulak solucanlarından(Earworm)” kurtulmaya yardımcı olabilir.Hiç bir “kulak solucanınız oldu mu?” Kulağınızda parazitik bir solucan değil – kafanıza sıkışan ve tekrar çalmayı bırakmayan bir şarkı. Western Washington Üniversitesi’nden bilim adamları, Sudoku oynamanın insanların şarkıları kafalarından daha hızlı çıkarmasına yardımcı oldular. Bu Sudoku oynamanın beklenmedik (ama çok takdir edilen) bir faydasıdır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir